facebook twitter rss iletiim
Buradasınız : Ana sayfa » Genel , Güncel Haberler

Havalar Neden Bu Kadar Soğuk ?

havalar neden bu kadar soğuk

Bu sene yaşadığımız soğuk kış ayı, ilk bahar da bitecek düşüncesine kapılmıştık fakat öyle olmadı. Yaz ayına günler kala Marmara ve Ege bölgesi dahil olmak üzere her yerde yağış var ve akşamları olabildiğince soğuk. Yazlık beldeler ne kadar dolmaya başlasa da hala denize giren insan sayısı çok az. Bunun nedenini ise Avusturyalı bilim adamları incelemişler.

Kuzey kutbunda yer alan buzullar geçen sene temmuz ayında en sıcak günlerini görmüş. Bu durum buzulların daha çabuk erimesine neden olduğu gibi Avrupa’ya yayılan bir soğuk hava dalgası oluşturmuş. Aslında geçen sene temmuz ayından beri yıldızlar arasında bir  parçalanma var. Bu durumun küresel ısınma ile bir ilgisi yok fakat küresel ısınmayı hızlandıran ve alevlendiren bir doğa olayı olarak biliniyor. Yıldızların parçalanması yayılan enerjinin ve sıcaklığın artmasına neden oluyor. Bu da kuzey kutbuna denk gelmiş. Hala parçalanmakta olan yıldızlar geçen seneye nazaran daha fazla buzulun erimesini sağlamış. Yine bu parçalanma nedeni ile mevsimler birbirlerine karışıyor. Yani ilkbahar yağmurları olarak adlandırdığımız sıcak yağmurlardan eser yok. Haberlerin veya gündemin takipçisi iseniz sel olaylarına sıkça rastlamış olacaksınız.

Yıldızların parçalanması bu sene mevsimleri gerçekten fazlaca etkileyecek. Soğuk hava dalgasının ise ülkemizden ne zaman gideceği belirsiz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu parçalanmanın ülkede ki tarımdan turizme kadar her şeyi etkiliyor olması. Meyve ve sebze fiyatlarının artışı da ekonomiyi etkileyecek. Anlaşılan bu sene gerçekten zor bir sene olacak.

 

admin
admin Hakkında :
Güncel herşeyi takip eder ve ziyaretçilerine sunar.

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Bizi takip edin

Arama yapın


Güncel Blog, sizler için güncel haberleri takip eder ve ilginizi çekecek haberleri, bir blogun verebileceği samimiyet ve kolay anlatım ile sizlere sunar.